Rəhman Dursun oğlu Hümmətov
1998-ci ildə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti nəzdində Xalq Təsərrüfatını İdarəetmə İnstitutunu “Biznesin təşkili və idarə olunması” ixtisası üzrə fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
2000-ci ildə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti nəzdində Xalq Təsərrüfatını İdarəetmə İnstitutunun Magistratura bölməsini “Mühəndis iqtisadiyyatı və idarəetmə” ixtisası üzrə fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
2004-cü ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının aspirantura bölməsini bitirərək hüquq elmləri namizədi alimlik dərəcəsini almışdır.
1998-2008-ci illərdə Azərbaycan Respublikasının Milli Bankında müxtəlif vəzifələrdə işləyib.
2006-2016-cı illərdə Azərbaycan Respublikası Milli Bankı nəzdində Azərbaycan İpoteka Fondunun İcraçı direktorunun müavini vəzifəsində çalışıb.
2016-2018-ci illərdə “Azərbaycan İpoteka Fondu” ASC-nin İdarə Heyətinin üzvü olub.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 14 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikası İpoteka və Kredit Zəmanət Fondunun İdarə Heyəti sədrinin müavini vəzifəsinə təyin edilmişdir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2021-ci il 3 fevral tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar nazirinin müavini təyin edilib.

Родился в 1977 году.
В 1998-м году окончил с отличием Институт управления народным хозяйством при Кабинете Министров Азербайджанской Республики по специальности «Организация и управление бизнесом».
В 2000-м году окончил с отличием магистратуру Института управления народным хозяйством при Кабинете Министров Азербайджанской Республики по специальности «Инженерная экономика и управление».
В 2000-2004 годах учился в аспирантуре Академии государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики и получил степень кандидата юридических наук.
В 1998-2008 годах занимал различные должности в Национальном банке Азербайджанской Республики.
В 2006-2016 годах работал заместителем исполнительного директора Азербайджанского ипотечного фонда при Национальном банке Азербайджанской Республики.
В 2016-2018 годах являлся членом правления ОАО «Азербайджанский ипотечный фонд».
В 2018-2021 годах занимал должность заместителя председателя правления Ипотечного и кредитно-гарантийного фонда Азербайджанской Республики по распоряжению Президента Азербайджанской Республики от 14 февраля 2018 года.
В 2021-м году Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 3 февраля 2021 года назначен заместителем министра транспорта, связи и высоких технологий Азербайджанской Республики.