Samir Rauf oğlu Şərifov
7 sentyabr 1961-ci ildə anadan olub. 1983-cü ildə Ukraynada, Kiyev Dövlət Universitetinin “Beynəlxalq əlaqələr və beynəlxalq hüquq” fakültəsinin “Beynəlxalq iqtisadi əlaqələr” bölməsini bitirərək magistr dərəcəsini alıb.
1983-1991-ci illərdə SSRİ-nin xarici iqtisadi əlaqələr sistemində Bakıda və Yəmən Xalq demokratik Respublikasında iqtisadçı, 1991-1995-ci illərdə Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Beynəlxalq İqtisadi Əlaqələr İdarəsində şöbə müdiri, idarə rəisinin müavini vəzifələrində işləyib.
1995-2001-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Milli Bankında, Departament Direktoru, Baş Direktor, 2001-2006-cı illərdə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun İcraçı Direktoru kimi çalışıb.
2006-cı il aprel ayından Azərbaycan Respublikasının maliyyə naziridir.
Eyni zamanda Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankında Azərbaycan Respublikası üzrə təmsilçi direktordur.
2003-2006-cı illərdə Mineral Ehtiyatların Hasilatı İlə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü üzrə Hökumət Komissiyanın sədri olub.

Родился 7 сентября 1961 года. Получил степень магистра в области международных экономических отношений окончив факультет Международных отношений и международного права Киевского государственного университета в Украине.
В 1983-1991 годах работал экономистом в системе внешних экономических связей СССР и Народной Демократической Республики Йемен. В 1991-1995 годах занимал должности начальника отдела и заместителя начальника Управления международных экономических отношений в Министерстве иностранных дел Азербайджанской Республики.
В 1995-2001 годах был директором департамента и главным директором Национального банка Азербайджанской Республики. В 2001-2006 годах работал исполнительным директором Государственного нефтяного фонда Азербайджанской Республики.
В апреле 2006 года был назначен министром финансов Азербайджанской Республики.
Он также является директором-представителем Азербайджанской Республики в Черноморском банке торговли и развития.
В 2003-2006 годах был председателем Правительственной комиссии по Инициативе прозрачности добывающих отраслей.